"Keď sa slnko skloní na Horehroní, chce sa mi spievať, zomrieť aj žiť.
Keď sa slnko skloní na Horehroní, túžim sa k nebu priblížiť."
(Kamil Peteraj)
Slovenčina
\Deutsch

Aktuálne počasie


Webkamera
Skicentrum Telgárt

Kráľova hoľa (1948 m n.m.) dostala podľa starých povestí meno po uhorskom kráľovi Matejovi Korvínovi, ktorý miloval prírodu a bol chýrnym poľovníkom. Navštevoval rád tento kraj a pri svojich potulkách potreboval nocľah a stravu pre svoju družinu, za čo sa osadníkom vždy štedro odmenil. Najviac povestí o ňom sa spája s dedinou Šumiac, nad ktorým sa týči Kráľova skala, kde Matej Korvín odpočíval pri výstupe na Kráľovu hoľu. Kráľova hoľa ponúka za pekného počasia jedinečný výhľad na Vysoké a Nízke Tatry a Muránsku planinu a zdolať ju môžete pešo alebo na bicykli. Menej zdatní turisti by mali skúsiť aspoň prechádzku ku krížu – výhľad na okolie Vám bude odmenou.

Nezabudnite navštíviť ani Múzeum zvoncov v Šumiaci - unikátna zbierka zvoncov je vystavená v rodinnej drevenici Mikuláša Gigaca v Šumiaci a obsahuje viac ako 2.000 kusov zvoncov. Nájdete tu zvonce liate, plechové, drevené, hlinené, sklenené, pletené a iné, ale aj ľudové hudobné nástroje a náradie zo Šumiacu. Návštevu múzea treba vopred dohodnúť na čísle telefónu: 048 - 618 12 32.

Telgárt okrem tradičnej ľudovej architektúry ponúka na pozretie Chmarošský a Telgártsky vjadukt a slávnu technickú pamiatku telgártsku slučku, kde vlak na dĺžke 2,3 km prekonáva výškový rozdiel 31m.

Predná hora je známa vďaka bulharskému cárovi Ferdinandovi Coburgovi a jeho poľovníckemu zámočku, v ktorom je dnes zriadené malé múzeum. Na Prednej hore sa mu veľmi zapáčilo a tak tu nechal postaviť kaštieľ v polorenesančnom štýle a zriadil rozsiahly park.