"Keď sa slnko skloní na Horehroní, chce sa mi spievať, zomrieť aj žiť.
Keď sa slnko skloní na Horehroní, túžim sa k nebu priblížiť."
(Kamil Peteraj)
Slovenčina
\Deutsch

Aktuálne počasie


Webkamera
Skicentrum TelgártGemer a Slovenský Kras


Národný park a biosferická rezervácia Slovenský kras tvorí spolu s maďarským národným parkom Aggtelek najrozsiahlejšie krasové územie planinového charakteru v strednej Európe, ktoré bolol zaradené pod ochranu UNESCO. Jaskyne Domica, Gombasecká, Ochtinská aragonitová (jediná svojho druhu v Európe a jedna z mála na svete) a Jasovská ponúkajú k nahliadnutiu úžasnú kvapľovú výzdobu vytvorenú dlhodobým pôsobením vody. Krásnohorská jaskyňa, kde nájdete údajne najväčší kvapeľ na svete (32,6 m), ponúka k tomu navyše dobrodružnú prehliadku v jaskyniarskej výstroji - a prehliadka nevedie práve po vybetónovaných chodníkoch. Celý región ponúka veľa značkovaných turistických a cykloturistických chodníkov, na ktorých môžete obdivovať jedinečné prírodné krásy tejto oblasti.

Región Gemera je príťažlivý nielen z hľadiska prírodných krás, ale aj vďaka množstvu zachovaných kultúrno-historických pamiatok. Neďaleko Rožňavy sa nachádza zámok Betliar, ktorý je pod ochranou UNESCO, v Krásnohorskom podhradí nájdete secesné mauzóleum Andrášyovcov a určite neprehliadnete hrad Krásna hôrka. Jedinečné sú aj kostoly v Štítniku, Ochtinnej a Koceľovciach. Všetky tieto pamiatky spája gotická cesta, ktorá je prvou takouto cestou na Slovensku. Okrem nej cesty prechádza týto územím Železná cesta a Cesta Márie Séči.

Centrom horného Gemera je mesto Rožňava, kde na typickom štvorcovom námestí nájdete množstvo architektonických pamiatok. Z vyhliadkovej pavlače renesančnej strážnej veže z r. 1654 si môžete pozrieť mesto aj z vtáčej perspektívy a banícko-hutnícku tradíciu mesta a horného Gemera Vám predstaví Banícke múzeum, pri ktorom sa nachádza aj expozícia prírody Slovenského krasu.

Centrom stredného Gemera je Revúca, ktorá je známa založením Prvého slovenskéh gymnázia v roku 1862 ako aj ďalšími pamiatkami pripomínajúcimi bohatú históriu tohto regiónu.